Rekuperacja – koszty i zalety

Rekuperacja – koszty i zalety

Rekuperacja to dziś coraz częściej stosowana w domach technologia. Jest tożsama z wentylacją, która polega na wymianie powietrza. Zużyte powietrze jest usuwane z naszego domu, a w zamian za to nawiewa oczyszczone i świeże powietrze.

Rekuperacja koszty to dla wielu jedyna wada tego systemu. Początkowo musimy liczyć się z wysokim kosztem takiej inwestycji. Koszt rekuperatora, kanałów rozprowadzających i montażu najczęściej zależy od wielkości domu, typu rekuperatora oraz kanałów czy sterowania. Dla budowanego domu koszty te wydają się niewielkie, gdyż jakiś system wentylacji zamontować trzeba, a ceny bywają porównywalne. Jeśli chcemy zamontować rekuperacje w domu zamieszkałym, musimy liczyć się z tym, że inwestycja zwróci się za kilka lat. W celu wyceny najlepiej kontaktować się bezpośrednio z firmami, które się tym zajmują – rekuperacja koszty to dla wielu czynnik decydujący. Koszty są jednak ustalane indywidualnie w zależności od wymienionych już elementów: wielkości domu, typu rekuperatora, sterowania, długości i zakończeń wentylacyjnych.

Po zamontowaniu koszt eksploatacji rekuperatora może wynosić kilkaset złotych w skali roku. System wymaga serwisu, wymiany filtrów oraz podwyższa rachunki za prąd. W zamian za to możliwe są oszczędności na ogrzewaniu, rzędu nawet 40%. Rachunki za prąd wzrosną nieznacznie, jeśli sprzęt będzie miał wysokie parametry pracy. Filtry to element, który należy wymieniać co około 3 miesiące – zapewni to prawidłowe działanie urządzenia. Mając zamontowaną rekuperację nie musimy wykonywać przeglądu kominiarskiego.

Rekuperacja, która pracuje jako wentylacja, działa cały rok. Zapewnia nam to sprawne wentylowanie pomieszczeń. Niezależnie od czynników zewnętrznych otrzymujemy powietrze oczyszczone i świeże. Z wewnątrz pozbywamy się wilgoci, dwutlenku węgla, nieprzyjemnych zapachów i „zużytego” powietrza. Decydując się na rekuperację podczas budowy domu możemy zaoszczędzić na innych elementach, jak okna czy kominki wentylacyjne. Jak było już wspomniane system ten przynosi także oszczędności związane z ogrzewaniem, gdyż odzyskuje ciepło z powietrza. System zapewnia nam niewątpliwie komfort, lepsze samopoczucie, ale i zdrowie, gdyż filtry zatrzymują szkodliwe zanieczyszczenia i dzięki temu do naszego domu trafia filtrowane powietrze. Poza tym nie dopuszczamy do przeciągów czy wychłodzenia.

ETG System

BRAK KOMENTARZY

Zostaw komentarz: