Mozaika jako forma dekoracyjna wnętrz posiada bardzo długą tradycję. Była już bowiem znana starożytnym Grekom. Obecnie znów cieszy się coraz większą popularnością. Być może dlatego, że daje ogromne możliwości aranżacyjne. Jest też ekologiczna, trwała i łatwa w konserwacji.

Mozaika to małe, kolorowe elementy najczęściej w kształcie prostokąta lub kwadratu tworzące obraz lub ornament. Najpopularniejsze tworzywa do mozaiki to: kamień, ceramika lub szkło. W zależności od kolorystyki i użytego materiału mozaikę można zastosować niemal w każdym wnętrzu od łazienki, poprzez zewnętrzną elewację aż po kuchnię czy salon. Może też stanowić wyłącznie niewielki, ale ozdobny detal np. w ramie lustra lub być samodzielną dekoracją.

mozaika w łazience

Mozaika ceramiczna sprawdzi się zarówno na zewnętrznej elewacji, jak i w łazience czy kuchni. Należy jednak pamiętać, że w miejscach, w których panuje ciągła wilgoć lub wystawionych na stały kontakt z zanieczyszczeniami powinno się wybierać mozaikę gresową z powodu jej wysokiej odporności.

Najbardziej efektowne i różnorodne są mozaiki szklane. Dlatego są doskonałe do ozdabiania. Co więcej są bardzo odporne na wilgoć, dlatego dobrze sprawdzają się w łazience. Wadą tego typu mozaiki jest podatność na zarysowania, dlatego nie zaleca się jej stosować na podłodze.

Mozaika kamienna posiada bardzo dobre parametry techniczne, dlatego bardzo często stosowana jest jako ozdoba ścienna lub podłogowa. Najczęściej wykonuje się mozaiki z marmuru, trawetynu lub łupku. Zdarzają się jednak także mozaiki z piasku pustyni albo macicy perłowej.

Różnorodna struktura oraz szeroka gama kolorystyczna od spokojnych naturalnych barw po intensywne i nasycone barwy sprawiają, że mozaika świetnie odnajduje się niemal w każdym wnętrzu. Potrafi być niezwykle ciekawą i elegancką ozdobą w aranżacji.

PODOBNE ARTYKUŁY

BRAK KOMENTARZY

Zostaw komentarz: