Jakie znaczenie ma membrana dachowa?

Jakie znaczenie ma membrana dachowa?

Wszyscy doskonale wiedzą, jakie funkcje ma pełnić dach. Chroni nasz dom przed szkodliwym wpływem natury, warunkami atmosferycznymi. Zimą ma utrzymać ciepło w domu, a latem zapewnić ochronę przed nagrzaniem. Myśląc o budowie domu, zdajemy sobie sprawę, że dach to kluczowy element.

Nie każdy z nas jest jednak fachowcem od dachu. Dla większości najważniejsze będzie jego prawidłowe funkcjonowanie, dla innych nawet jego kolor. Dachy składają się w wielu, nawet niezauważalnych dla oka, elementów. Membrana dachowa jest jednym z takich elementów – często nie mamy świadomości jej występowania, a tym bardziej nie wiemy, czym jest i co od niej zależy.

Membrana dachowa jest to niezauważalna po zamontowaniu część dachu, która składa się z trzech zasadniczych warstw. Po pierwsze mamy warstwę funkcyjną, na drugim planie można wyróżnić dwie warstwy zewnętrzne, stanowiące jakby ochronę dla pierwszej warstwy.

Przede wszystkim membrana chroni przed deszczem, śniegiem, ale także przed wiatrem i wilgotnością zawartą w powietrzu. Decydując się na membranę warto dowiedzieć się więcej na temat jej paroprzepuszczalności. Im większy jej wskaźnik, tym większa gwarancja, że transport pary będzie ma odpowiednim poziomie. Przed parą w domu nie można się uchronić, jest ona czymś naturalnym i wynika na przykład z prostych czynności domowych. Prawidłowo odprowadzana nie jest dla nas żadnym zagrożeniem.

Jak działa membrana dachowa?

Podstawową funkcją zastosowanych membran jest ochrona przed pochodzącą z zewnątrz wilgocią oraz odprowadzanie wilgoci z ocieplenia. Jeżeli nie zapewnimy materiałowi izolującemu tych warunków, pogorszymy sprawność cieplną tego elementu. Co dokładnie robi membrana dachowa? Starając się opowiedzieć krótko – nie może ona doprowadzić do tego, że woda dostanie się pod naszą konstrukcję, a z drugiej strony nie dopuszcza do tego, by para pozostawała pod naszym dachem i odprowadza ją na zewnątrz.

Warto wiedzieć, że para gromadzi się na poddaszu przez cały czas, niezależnie od pory roku czy miesiąca. Jednak jej naturalny odpływ na zewnątrz ma miejsce tylko w wybranych miesiącach, gdy sprzyja temu temperatura. Tym bardziej ważne jest jej prawidłowe odprowadzanie.

Sama konstrukcja dachu powinna zapewniać niemagazynowanie pary wodnej. Jeśli para się nieustannie gromadzi, nasz dom narażony jest na nadmierną wilgoć z zewnątrz, albo ze środka domu. To właśnie membrana odpowiada za to, by para była odpowiednio odprowadzana, a woda z zewnątrz nie dostawała się do środka. Zapewnia to nie tylko komfort mieszkańców domu, ale także materiały, których użyliśmy są odpowiednio chronione. Dla przykładu zyska na tym wełna mineralna i drewniana konstrukcja dachu.

Nawet najlepsza wełna mineralna czy szklana nie będzie właściwie funkcjonowała, jeśli będzie narażona na działanie wilgoci. Przez to możemy się liczyć z większym zużyciem energii, które wynikać będzie z konieczności ogrzewania. Przeciwdziałać temu będzie folia paroizolacyjna od poddasza i membrana dachowa od zewnątrz.

Jeśli zatem chcesz, by twój dach był funkcjonalny, trwały i spełniał swoje zadania, bez wątpienia musisz zastanowić się nad zastosowaniem membrany dachowej. Jeśli fachowiec o niej nie wspomni, nie bój się pytać, poinformuj go o chęci posiadania tego elementu.

Alchimica

BRAK KOMENTARZY

Zostaw komentarz: