Domy energooszczędne – podstawy budowania

Domy energooszczędne – podstawy budowania

Samo marzenie o energooszczędnym domu nie wystarczy, by rzeczywiście wydawać mniej na codziennym użytkowaniu. Kluczowe znaczenie ma projekt, który zatwierdzimy przed startem budowy.

Od samego początku budowy musimy pamiętać o głównych zasadach energooszczędnego budowania. Po wprowadzeniu w życie prostych zasad z pewnością zaoszczędzimy na ogrzewaniu domu, a tym samym nie wydamy wysokich sum na nieprzemyślane rozwiązania. Domy energooszczędne to przyszłość budownictwa. Jeśli jest możliwość codziennych oszczędności, to błędem wydaje się nieskorzystanie z takiej możliwości.

Nieduży dom

Decyzja o niedużych przestrzeniach to najprostszy sposób na to, żeby dom był tani zarówno w budowie, jak i eksploatacji. Należy pamiętać o tym, że im większa przestrzeń jest do ogrzania, tym większe będą poniesione przez nas koszty.

Zwarta bryła

Najlepiej by dom był zbliżony swą bryłą do sześcianu. Musimy pamiętać o tym, jak ważne jest ograniczenie strat ciepła. Ciepło tracimy przez przenikanie przez przegrody zewnętrzne naszego domu. Dlatego im mniejsza będzie powierzchnia ścian, dachu, podłóg czy okien, tym mniejsze ryzyko uciekania ciepła, więc i mniejsze zapotrzebowanie.

Wykorzystuj odpowiednie materiały

Słyszeliście o materiałach akumulujących ciepło? To na przykład cegła pełna, beton lub kamień. Ich zastosowanie może wpłynąć na wzrost ciepła w naszym domu. Nie chodzi przecież o to, by w domu było ciepło, jedynie wtedy gdy świeci słońce. Ciepło może być w naszym domu akumulowane przez ściany, podłogi czy strop. Największe znaczenie ma ściana, która jest naprzeciwko naszych południowych okien. Ma ona funkcje naturalnego grzejnika, przez cały dzień magazynuje ciepło, które później oddaje do otoczenia.

energooszczedne-domy2

Największa elewacja na południe

Najlepiej jest, gdy promienie słońca jak najdłużej padają na największą część naszego domu. Aby to osiągnąć należy największą elewację postawić od strony południowej. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, jednak gdy nie mamy takiej pewności, na pewno warto to sprawdzić. Warto również pomyśleć o odpowiednim rozmieszczeniu pomieszczeń – te najczęściej używane powinny być na stronie południowej.

Południowe okna

Okna dają szansę promieniom słonecznym, by te dostały się do naszego domu. Ważne jest, by nasze okna skierowane były głównie na południe. Dzięki temu możemy zyskać na pozyskaniu ciepła, a zaoszczędzić na konieczności ogrzewania. Gdy mamy okna na wschód lub zachód, możemy liczyć na pozyskanie ciepła, jednak niewielkie. Okna na północ gwarantują jedynie straty. Dlatego po stronie północnej powinniśmy mieć pomieszczenia użytkowe, jak garaż, pomieszczenia gospodarcze czy schowki.

Brak balkonu

Domu energooszczędna zazwyczaj nie mają balkonów, które byłyby płytą połączone ze stropem. Ma to wielkie znaczenie dla pozyskiwania ciepła. Najlepiej, gdy balkon jest postawiony na własnej konstrukcji. Wtedy ściana może być zaizolowana w całości, przez co nie będziemy odczuwali takich strat.

To tylko niektóre z zasad, których należy pilnować przy budowaniu domu. Często nie zdajemy sobie sprawy, że proste rozwiązania mogą przynieść tak zadowalający efekt. Domy energooszczędne mogą jedynie pomóc w zwiększeniu komfortu, jaki płynie z użytkowania domu.

Wolf Haus

PODOBNE ARTYKUŁY

BRAK KOMENTARZY

Zostaw komentarz: