W związku z troską o środowisko naturalne i rosnącą świadomością ekologiczną coraz większą popularnością cieszą się domy pasywne. Nie wszyscy jednak wiedzą, jaki to dokładnie budynek oraz jakie ma cechy.

Jednym z podstawowych parametrów odróżniających dom pasywny od innych jest zużycie energii. Generalnie chodzi o to, żeby taki dom pozyskiwał jak najwięcej energii z zewnątrz przy jednoczesnym maksymalnym zatrzymaniu ucieczki ciepła z wewnątrz. W efekcie dom pasywny – w przeciwieństwie do domów standardowych – ma bardzo niskie zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania, bo poniżej 15 kWh/(m2 rok). Jest to aż 10-krotnie mniej niż w domu standardowym. To naprawdę mało. Oznacza bowiem, że do ogrzania domu potrzeba 1,5 l oleju opałowego, 1,7 m3 gazu ziemnego czy 2,3 kg węgla.

Jednak aby dom pasywny rzeczywiście spełniał swoje zadanie niezbędne jest odpowiednie jego usytuowanie. W pobliżu nie powinno być wysokich drzew ani domów, które ograniczałyby docieranie promieni słonecznych. Nie mniej istotne są warunki klimatyczne oraz wielkość i kształt działki. Wjazd, garaż i budynek gospodarczy powinny znajdować się od północnej strony, zmniejsza to bowiem ubytek ciepła. Natomiast strefa dzienna domu powinna się znajdować po stronie południowej lub południowo-zachodniej.

Na energooszczędność domu bardzo duży wpływ ma również jego kształt. Dlatego im bardziej zwarta i prosta bryła tym lepiej. Optymalny kształt dla domu pasywnego to prostopadłościan i prosty dach (płaski lub dwuspadowy). Taki dom jest nie tylko tani w eksploatacji, ale również prosty i niedrogi w wykonaniu. Aby dom pasywny był energooszczędny, jego ściany zewnętrzne nie mogą zwierać mostków termicznych, dotyczy to zwłaszcza fundamentów, balkonów i nadproża. I właśnie dlatego te elementy są zazwyczaj dwuwarstwowe. Co więcej zewnętrzne ściany powinny być bardzo dobrze ocieplone, a grubość izolacji powinna być dopasowana do zastosowanego źródła ciepła.

Nie mniej istotnym czynnikiem wpływającym na energooszczędność jest wielkość i rozmieszczenie przeszkleń. Dlatego w domach pasywnych najwięcej okien znajduje się po stronie południowej. Dzięki temu pozyskiwana jest bierna energia solarna. Należy jednak pamiętać o wyposażeniu takich okien w rolety oraz żaluzje w celu zapobieżenia przegrzewaniu się pomieszczeń latem. Ponadto okna w domu pasywnym powinny mieć bardzo dobre parametry izolacyjne.

Cechą charakterystyczną domów pasywnych jest brak komina. Powodem tego jest instalacja rekuperatora, który zapewnia odzyskiwanie ciepła. Ponadto każdy dom pasywny powinien mieć indywidualnie dobierany sposób ogrzewania. Dobrym rozwiązaniem o niskim koszcie eksploatacji jest pompa ciepła. Niestety, wadą takiego rozwiązania jest bardzo wysoki koszt instalacji. Nie mniej dobrym rozwiązaniem jest kocioł kondensacyjny.

Ważną kwestią w domu pasywnym jest również szczelność. Tylko w ten sposób można zapobiec zbyt dużemu napływowi zimnego powietrza oraz wysokim rachunkom za ogrzewanie. Niezbędnym etapem podczas budowy domu pasywnego jest więc test szczelności za pomocą specjalnego urządzenia zwanego Blower Door. I choć jest to bardzo droga usługa, to jest ona niezbędna do wydania certyfikatu dla domy pasywne.

PODOBNE ARTYKUŁY

BRAK KOMENTARZY

Zostaw komentarz: