W styczniu zmieniło się prawo budowlane. Najważniejszym zapisem w przegłosowanej przez parlament nowelizacji jest ten o zniesieniu konieczności posiadania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego. To bardzo dobra wiadomość, skróci się bowiem czas trwania inwestycji.

Do tej pory pozwolenie na budowę było konieczne do rozpoczęcia inwestycji. Teraz ma się to zmienić, jednak dotyczy tylko sytuacji, gdy obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją. W praktyce oznacza to, że budowa nie może być uciążliwa dla sąsiadów. Wtedy wystarczy tylko zgłosić budowę w urzędzie. Na ewentualny sprzeciw starosta będzie miał 30 dni.

Zostanie również zniesiony obowiązek załączania do projektu budowlanego zapewnień o przyłączeniu mediów. Nie będzie też trzeba zgłaszać do nadzoru budowlanego zamierzonego terminu rozpoczęcia robót a domy nowoczesne.

Na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie zmiana przepisów wejdzie w życie. Wszystko zależy od tego, kiedy zostaną opublikowane w Dzienniku Ustaw.

PODOBNE ARTYKUŁY

BRAK KOMENTARZY

Zostaw komentarz: